Imperium słońca film wojenny
Imperium słońca film wojenny

Imperium słońca (1987, United States)

Kategorie: obozy jenieckie

Empire of the Sun

Reżyseria: Steven Spielberg


Czas: 153 minut

Języki: English / Japanese

war-movies.info2020-01-01 / 2020-09-27


Kilkunastoletni Jamie zostaje oddzielony od rodziców w trakcie ewakuacji z Szanghaju. Pozostawiony sam sobie musi znaleźć sposób na przeżycie.


W 1941 roku kilkunastoletni Jamie Graham mieszkał wraz z rodzicami w Shanghai International Settlement, dzielnicy miasta przeznaczonej dla obcokrajowców. Sytuacja wokół była bardzo napięta - kilka lat wcześniej Japończycy najechali Chiny, ale nie wypowiedzieli wojny innym krajom i dlatego SIS stało się ostatnim skrawkiem ziemi, na której Brytyjczycy i Amerykanie mogli jeszcze mieszkać w Szanghaju. Ale wszystko zmieniło się wraz z atakiem na Pearl Harbor - Japończycy wkroczyli do dzielnicy miasta i obcokrajowcy zaczęli przygotowywać się do ewakuacji. Jamie został przypadkowo rozdzielony ze swoją matką, która krzyczała do niego, aby wrócił do domu i tam na nią czekał. Tak też zrobił, ale po kilku dniach spędzonych samotnie w pustym domu wyszedł na ulice i przekonał się, że Japończycy już na dobre zadomowili się w mieście. Starając się uniknąć schwytania Jamie omal nie został potrącony przez ciężarówkę prowadzoną przez Amerykanina nazywanego Basie. Basie jest drobnym oszustem, który z początku planował porzucić Jamiego, ale ostatecznie został jego nieformalnym opiekunem. Wkrótce obaj trafiają do obozu dla internowanych, gdzie Jamie musi szybko nauczyć się sztuki przeżycia.

Film oparty na powieści J.G. Ballard opowiada jego własne doświadczenia z momentu wybuchu wojny. Film spotkał się z dobrym przyjęciem krytyków, chociaż ma spore wady. Największą chyba jest tempo samej akcji - jak to trafnie ujął jeden z recenzentów z roku 1987 "film jest bardzo surowy, poważny i ma tempo marszu żałobnego". Mamy tutaj niemal 3 godziny historii z życia w obozie dla internowanych, spośród których część jest poruszająca, ale część to po prostu historie takie same jak wiele innych w wielu innych filmach. Imperium słońca być może jest wykonane z artystycznym kunsztem i popisami reżyserskimi, ale szczerze mówiąc są lepsze filmy opowiadające o losach Europejczyków uwięzionych na terenach okupowanych przez Japończyków, a 3 godziny filmu to znaczna przesada w stosunku do zawartości.


Nasza ocena

4.4

Ocena filmu

3 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

1 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Imperium słońca cały film


Imperium słońca cały film
Imperium słońca cały film


Twórcy Imperium słońca

Steven Spielberg filmy wojenne

J.G. Ballard filmy wojenne

J.G. Ballard

scenariusz


Tom Stoppard filmy wojenne

Tom Stoppard

scenariuszObsada Imperium słońca

Christian Bale filmy wojenne

John Malkovich filmy wojenne

John Malkovich

jako Basie


Nigel Havers filmy wojenne

Nigel Havers

jako Dr. Rawlins


Miranda Richardson filmy wojenne

Miranda Richardson

jako Mrs. Victor


Joe Pantoliano filmy wojenne

Joe Pantoliano

jako Frank Demarest


Leslie Phillips filmy wojenne

Leslie Phillips

jako Maxton


Masato Ibu filmy wojenne

Masato Ibu

jako Sergeant Nagata


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Imperium słońca

II wojna światowa (1936-1945)

Imperium słońca film wojenny © 2013-2020 Filmy Wojenne Info

war movies war films ww2 movies Kriegsfilme war movies blog cavalry moviesold time radio