Kenau: Wojowniczka z Haarlemu film wojenny
Kenau: Wojowniczka z Haarlemu film wojenny

Kenau: Wojowniczka z Haarlemu (2014, Netherlands)

Kategorie: bombardowanie najemnicy oblężenie zima

Kenau

Reżyseria: Maarten Treurniet


Czas: 115 minut

Języki: Dutch

war-movies.info2020-09-06 / 2021-04-09


Hiszpański król Filip II wysyła swoją armię, aby zdławiła bunt holenderskich prowincji. Mieszkańcy Haarlem postanawiają przyłączyć się do buntu, a bogata wdowa Kenau staje się jednym z przywódców obrony miasta.


W roku 1568 rozpoczął się holenderski bunt przeciwko królowi Hiszpanii Filipowi II z podatkami i religią w tle. Do czasu, gdy król Hiszpanii rozpoczął brutalną kampanię, aby odzyskać terytorium, większość holenderskich miast zachowywała dystans do całego pomysłu, ale gdy wojska króla zaczęły palić miasta i mordować mieszkańców, wiele z nich postanowiło przyłączyć się do buntu. Bogata wdowa Kenau Hasselaer Haarlem był prowdziła nadal swój biznes nie angażując się w politykę i starając się trzymać swoje dzieci z dala od problemów. Niestety jej córka została złapana przez Hiszpanów razem z młodymi ludźmi, którzy spalili chrześcijański kościół. Pomimo błagań Kenau jej córka trafiła na stos jako heretyczka. Wiadomości z kolejnych miast o tym jak zostały ograbione przez armię króla skłania mieszkańców Haarlem, w tym burmistrza Wigbolda Ripperdę, do przyłączenia się do buntu, skoro i tak grozi im śmierć. Tym razem Kenau jest zdecydowana podjąć walkę - nie tylko wspiera ideę stawiania oporu, ale także pomaga w sprowadzeniu najemników do miasta. Gdy nadciągają wojska hiszpańskie sama wielkość armii budzi lęk wśród obrońców. Don Diego, dowódca oddziału, zabrał ze sobą artylerię oraz saperów, którzy mają sobie poradzić z murami miejskimi. Kenau i Ripperda liczą na to, że zima zniechęci wroga do długiego oblężenia. Niestety nie wiedzą, że Don Diego ma wsparcie ze strony jednego z mieszkańców.

Holenderski film wojenny opowiadający historię oblężenia Haarlem, w którym narodziła się legenda Kenau Simonsdochter Hasselaer. Do dziś jest wiele kontrowersji wokół tego jaki był faktycznie udział Kenau w obronie miasta i czy rzeczywiście brała ona czynny udział w walkach. Według niektórych źródeł była nieustraszoną obrońcą miasta wraz z grupą 300 kobiet i była jedną z przywódców powstania w Haarlem. Film przedstawia ją jako wdowę, która po śmierci córki staje się mieustraszoną wojowniczką. Są tutaj sceny batalistyczne wykonane z całkiem przyzwoitą dbałością, ale większość fabuły koncentruje się na pozamilitarnych krokach, jakie podejmowali obrońcy starając się przetrwać i jednocześnie zniechęcić Hiszpanów do kontynuowania oblężenia. Ogólnie całkiem przyzwoity dramat historyczny z realistycznym spojrzeniem na epokę.


Nasza ocena

6.4

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5Kenau: Wojowniczka z Haarlemu cały film


Kenau: Wojowniczka z Haarlemu cały film


Twórcy Kenau: Wojowniczka z Haarlemu

Maarten Treurniet filmy wojenne

Marnie Blok filmy wojenne

Marnie Blok

scenariusz


Karin van Holst Pellekaan filmy wojenne


Obsada Kenau: Wojowniczka z Haarlemu

Monic Hendrickx filmy wojenne

Monic Hendrickx

jako Kenau Simonsdochter Hasselaer


Barry Atsma filmy wojenne

Barry Atsma

jako Wigbold Ripperda


Lisa Smit filmy wojenne

Lisa Smit

jako Gertruide


Attila Arpa filmy wojenne

Attila Arpa

jako Don Diego


Peter Van den Begin filmy wojenne

Matthijs van de Sande Bakhuyzen filmy wojenne

Sallie Harmsen filmy wojenne

Sallie Harmsen

jako Kathelijne


Simon Nader filmy wojenne

Simon Nader

jako Julio


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Kenau: Wojowniczka z Haarlemu

wojna osiemdziesięcioletnia (1568-1648) oblężenie Haarlemu (11 Dec 1572)

Kenau: Wojowniczka z Haarlemu film wojenny © 2013-2021 Filmy Wojenne Info

war movies war films ww2 movies Kriegsfilme war movies blog world war 2 moviesretro soccer manager