Kurier film wojenny
Kurier film wojenny

Kurier (2019, Poland)

Oryginalny / alternatywny tytuł: Kurier

Kategorie: ruch oporu polityka szpiedzy

The Messenger

Reżyseria: Wladyslaw Pasikowski


Czas: 120 minut

Języki: Polish / German

war-movies.info2019-09-10 / 2020-05-13


Prawdziwa historia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który został wysłany podczas II wojny światowej z misją dotarcia do dowództwa polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Warszawie.


Podczas gdy siły nazistowskie wycofywały się na Froncie Wschodnim, a wojska alianckie walczyły w Normandii, polski rząd na uchodźstwie próbował utrzymać kontakt z podziemiem w okupowanej ojczyźnie. Los Polski został przesądzony rok wcześniej podczas konferencji w Teheranie, gdzie Stalin postanowił zatrzymać kraj po wojnie w sowieckiej strefie wpływów. Polski premier na uchodźstwie, Stanisław Mikołajczyk, próbował powstrzymać polskie podziemie przed zainicjowaniem powstania - żaden z Aliantów nie wsparłby tego zrywu, więc powstanie było skazane na porażkę i mogło tylko doprowadzić do niepotrzebnych strat. Aby przekonać dowództwo podziemia, postanowił wysłać Jana Nowaka-Jeziorańskiego z misją dostarcia do okupowanej Warszawy, co ten z powodzeniem robił już w przeszłości. Ale tym razem jego misja ma głębszy cel - Mikołajczyk nie tylko chce, aby przekazał mikrofilmy, ale także przekonał polskich generałów w Warszawie, że utrata życia w powstaniu jest bezcelowa. Ale chociaż Nowak-Jeziorański posiada wszelkie umocowania, aby jego misję potrafktować jako priorytetową, będzie musiał stawić czoła nieoczekiwanym trudnościom w drodze do Warszawy.

Polski film wojenny oparty na prawdziwej historii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, wysłannika polskiego rządu na uchodźstwie, któremu udało się 3 razy wrócić do okupowanej Polski. Nowak-Jeziorański nawet długo po wojnie był uważany za człowieka skromnego, to film oparty na jego misji do Warszawy w 1944 roku na pewno nie można nazwać właściwym epitafium jego życia. Po pierwsze film jest po prostu słaby, po drugie scenariusz jest strasznie nudny i nijaki, nie wspominając już o tym, że za każdym razem, gdy autorzy próbowali wprowadzić sceny akcji lub wątki bardziej szpiegowskie, to efekty były tragiczne. A co najgorsze - film nie ma celu. Trudno go nazwać biografią Nowaka-Jeziorańskiego, nie jest to film akcji, nie jest to thriller, nie jest to historia szpiegowska - po napisach końcowych trudno jest streścić film, a tym bardziej cokolwiek z niego zapamiętać. Już nawet nie czepiając się takiego szczegółu, jak to, że ta konkretna misja Nowaka-Jeziorańskiego nie miała faktycznego wpływu na dalsze wydarzenia - został wysłany do Warszawy, aby powstrzymać powstanie (które i tak zaczęło się kilka dni po jego przybyciu), dostarczone przez niego informacje były nieaktualne i już dotarły wcześniej do polskich generałów drogą radiową, więc... Podobnie jak cały ten film, jego misja była zupełnie bezcelowa.


Nasza ocena

4.8

Ocena filmu

2 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

3 / 5Twórcy Kurier

Wladyslaw Pasikowski filmy wojenne

Wladyslaw Pasikowski filmy wojenne

Sylwia Wilkos filmy wojenne

Sylwia Wilkos

scenariuszObsada Kurier

Philippe Tlokinski filmy wojenne

Philippe Tlokinski

jako Jan Nowak-Jezioranski


Julie Engelbrecht filmy wojenne

Patricia Volny filmy wojenne

Patricia Volny

jako Marysia


Bradley James filmy wojenne

Bradley James

jako Tom Dunbar


Jan Frycz filmy wojenne

Jan Frycz

jako General Kazimierz Sosnkowski


Miroslaw Baka filmy wojenne

Miroslaw Baka

jako General Tadeusz Pelczynski


Zbigniew Zamachowski filmy wojenne

Zbigniew Zamachowski

jako General Antoni Chrusciel


Mariusz Bonaszewski filmy wojenne

Mariusz Bonaszewski

jako Leopold Okulicki


Slawomir Orzechowski filmy wojenne

Slawomir Orzechowski

jako Stanislaw Mikolajczyk


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Kurier

II wojna światowa (1936-1945) Powstanie Warszawskie (1 Aug 1944)