Ostatni brzeg film wojenny
Ostatni brzeg film wojenny

Ostatni brzeg (1959, United States)

Kategorie: science fiction okręty podwodne

On the Beach

Reżyseria: Stanley Kramer


Czas: 135 minut

Języki: English

war-movies.info2019-08-23 / 2020-05-10


Wojna atomowa zniszczył całe życie na północnej półkuli. Marynarka wysyła okręt podwodny do sprawdzenia co jest źródłem niespójnych sygnałów odbieranych z rejonu San Francisco.


Alternatywna historia: w 1964 roku stało się nieuniknione - mocarstwa atomowe przeszły od zimnej wojny do nuklearnego holokaustu i cała północna półkula została zniszczona. Australia jest jednym z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie promieniowanie jeszcze nie dotarło. Nikt tak naprawdę nie wie jaka jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych czy Japonii, więc marynarka przygotowuje misję łodzi podwodnej, która ma wykonać pomiary promieniowania na północ od równika. Komandor Towers dostaje rozkaz przeprowadzenia USS Sawfish w zanurzeniu tak daleko na północ jak to będzie możliwe, a następnie sprawdzić jaki jest poziom promieniowania. Ale ich drugim celem jest odnalezienie źródła niespójnych sygnałów Morse’a wykrytych gdzieś w pobliżu San Francisco. Jeśli ktoś rzeczywiście przeżył w mieście będzie to oznaczać, że jest jeszcze nadzieja dla Australii.

Jeden z kilku filmów wojennych nakręconych na początku zimnej wojny, które miały na celu uświadomienie ludziom, że wojna nuklearna jest ostatecznym rozwiązaniem nie dla miasta, regionu czy kraju, ale dla całego świata. Przesłanie jest proste - łatwo jest wcisnąć przycisk i odpalić broń atomową, ale od tego momentu nie ma już możliwości odzyskania kontroli nad dalszym biegiem wydarzeń, bo po prostu nie będzie już żadnej przyszłości.

Imponujący dramat pokazujący świat po wojnie nuklearnej, gdzie to, co pozostało z ludzkości może tylko czekać na nadejście śmierci. Przesłanie filmu był tak jasne, że US Navy nie chciała mieć z tą produkcją nic wspólnego, więc sceny były kręcone na australijskich okrętach podwodnych i australijskim lotniskowcu (tak, w tamtych czasach Australia miała lotniskowiec). Bardzo dobra obsada, dobry scenariusz, który nie pozostawia złudzeń - wojna nuklearna będzie końcem nas wszystkich.


Nasza ocena

4.8

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

3 / 5

Wartość przygodowa

2 / 5

Dokładność historyczna

1 / 5Ostatni brzeg cały film


Ostatni brzeg cały film


Twórcy Ostatni brzeg

Stanley Kramer filmy wojenne

Stanley Kramer

reżyseria


John Paxton filmy wojenne

John Paxton

scenariusz


Nevil Shute filmy wojenne

Nevil Shute

scenariuszObsada Ostatni brzeg

Gregory Peck filmy wojenne

Gregory Peck

jako Commander Towers


Ava Gardner filmy wojenne

Ava Gardner

jako Moira Davidson


Fred Astaire filmy wojenne

Fred Astaire

jako Julian Osborne


Anthony Perkins filmy wojenne

Anthony Perkins

jako Lieutenant Holmes


Donna Anderson filmy wojenne

Donna Anderson

jako Mary Holmes


John Tate filmy wojenne

John Tate

jako Admiral Bridie


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Ostatni brzeg

zimna wojna (1953-1991)