Pacyfik film wojenny
Pacyfik film wojenny
Pacyfik film wojenny
Pacyfik film wojenny
Pacyfik film wojenny

Pacyfik film wojenny

2010Pacyfik (2010, United States)

Tytuł angielski: The Pacific

Kategorie: artyleriabombardowaniepiechotadżungladesantbazy wojskowe

Czas: 500 minut

Języki: English

Rok 1942, Amerykanie przygotowują się do swojej pierwszej ofensywy w II Wojnie Światowej - operacji na Guadalcanal. Lądowanie US Marines na zajętej przez Japończyków wyspie idzie zaskakująco gładko - udaje im się dotrzeć do strategicznego lotniska Henderson Field, ale wkrótce okazuje się, że Japończycy wycofali się wgłąb dżungli, aby uniknąć starcia z lądującymi siłami. Jednak już najbliższa noc pokaże im, że była to dla nich ostatnia bezproblemowa rzecz w tej wojnie.

Serial oparty na tym samym pomyśle, co wysoce ceniona Kompania Braci, prezentuje prawdziwe losy uczetników działań na Pacyfiku od lądowania na Guadalcanal aż po koniec wojny. Podobnie jak w przypadku Kompanii Braci cała treść jest oparta na wspomnieniach weteranów tych operacji, ale niestety na tym podobieństwa się kończą. W Pacyfiku zabrakło wielu elementów, które zdecydowały o sukcesie Kompanii Braci. Po pierwsze postaci w Pacyfiku mało się od siebie odróżniają i działają w pojedynkę, przez co po pewnym czasie ciężko jest śledzić ich losy. Po drugie sceneria - wszystkie wyspy wyglądają tak samo, pogoda zawsze jest taka sama, wszystkie bitwy wyglądają tak samo. Po trzecie tempo akcji - w Kompanii Braci każdy odcinek trzymał widza w napięciu, a tutaj kilka z nich jest po prostu słabych. I wreszcie po czwarte brak jakiegokolwiek pozytywnego przesłania - w Kompanii Braci pomimo trudów bohaterowie potrafili zachować resztkę człowieczeństwa i poczucia przynależności do grupy, z kolei w Pacyfiku motywem głównym jest degradacja ludzkich odruchów i dehumanizacja uczestników walk.

Ogólnie jest to bardzo realistyczne spojrzenie na wojnę na Pacyfiku i piekło jakie przeszli uczestnicy walk. Błędem w przygotowywaniu tego projektu było wybranie motywów - po Kompanii Braci odbiorcy spodziewali się kolejnej trzymającej w napięciu historii, mającej jednakże jakiś też pozytywny przekaz, a Pacyfik był krokiem w innym kierunku. Jak w powiedzeniu, że ludzie nie powinni widzieć jak powstaje prawo i kiełbasa, twórcy pokazali nam prawdę o wojnie, której chyba nie chcieliśmy tak do końca widzieć. Wojna na Pacyfiku diametralnie różniła się od wojny w Europie - na Pacyfiku nie czekała na Marines chwała ani parady, tylko cierpienie i rany, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Ocena

7.6 / 10

Ocena filmu

7 / 10

Realizm

5 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

4 / 5

Pacyfik cały film


Pacyfik cały film


dodaj komentarz

Wprowadź swój komentarz do PacyfikTwórcy Pacyfik

Jeremy Podeswa films

reżyser

Timothy Van Patten films

reżyser

David Nutter films

reżyser

Robert Leckie films

scenariusz

Eugene Sledge films

scenariusz

Chuck Tatum films

scenariuszObsada Pacyfik

James Badge Dale films

jako PFC Robert Leckie

Joseph Mazzello films

jako PFC Eugene Sledge

Jon Seda films

jako Sgt. John Basilone

Ashton Holmes films

jako PFC Sidney Phillips

Josh Helman films

jako PFC Lew Juergens

Rami Malek films

jako PFC Merriell Shelton

Martin McCann films

jako Cpl. R.V. Burgin

Toby Leonard Moore films

jako Sgt. Stone

Gary Sweet films

jako Sgt. Elmo Haney

Keith Nobbs films

jako PFC Wilbur Conley

Claire van der Boom films

jako Stella

Wydarzenia przedstawione w Pacyfik
Pacyfik film wojenny © 2013-2017 Filmy Wojenne Info
Google+ profile   Google+ page