Phantom film wojenny
Phantom film wojenny

Phantom (2013, United States)

Kategorie: okręty podwodne

Phantom

Reżyseria: Todd Robinson


Czas: 98 minut

Języki: English

war-movies.info2019-10-18 / 2020-06-29


Doświadczony kapitan radzieckiego okrętu podwodnego zostaje wysłany na ostatnią misję na starym okręcie, którym kiedyś dowodził. Podczas tej misji przetestowane zostanie tajne urządzenie, ale nie jest to jedyna niezwykła rzecz, jaka wydarzy się w czasie tego patrolu.


Kapitan Dmitri Zubow jest synem Bohatera Związku Radzieckiego i jednym z najbardziej doświadczonych kapitanów w radzieckiej marynarce. Wkrótce po zakończeniu, jak sądził, jego ostatniego patrolu w czynnej służbie, admirał Markow wzywa go do siebie i przekazuje mu rozkazy wypłynięcia w jeszcze jedną misję. Stary okręt podwodny Zubowa, B-67, wkrótce zostanie sprzedany do Chin, a Markow chce dać mu szansę zostania ostatnim radzieckim kapitanem dowodzącym tą łodzią podczas testów. Zubow przyjmuje rozkazy, chociaż nie wie dokładnie na czym mają polegać te testy. Po przybyciu do portu zauważa kilku nieznanych mu oficerów instalując jakieś urządzenie na pokładzie okrętu. Wkrótce po opuszczeniu portu Zubow otwiera rozkazy i poznaje rozkazy - dodatkowi oficerowie na pokładzie odpowiadają za eksperymentalny sprzęt, który zostanie przetestowany podczas tego patrolu. Gdy B-67 kontynuuje rejs sprzęt zostaje aktywowany, gdy w pobliżu znajduje się amerykański okręt podwodny. Jak wyjaśnia Bruni, odpowiedzialny za testy, sprzęt zwany Phantom jest w stanie ukryć charakterystykę dźwiękową okrętu, na pokładzie którego jest zainstalowany, przez co wróg nie jest w stanie stwierdzić jego klasy ani do jakiej należy floty. Podczas gdy test dowodzi, że Phantom jest skuteczny, jest coś, co niepokoi Zubowa - zaczyna podejrzewać, że Bruni i jego ludzie należą do KGB, a test to tylko początek czegoś znacznie większego.

Amerykański film wojenny zainspirowany teoriami spiskowymi dotyczącymi zatonięcia K-129 w 1968 roku i kreślący historię opartą na jednym z możliwych wyjaśnień tego incydentu. Phantom ma obsadę pełną bardzo dobrych aktorów, fabułę, która jest zarówno intrygująca, jak i wciągająca, niektóre sceny zostały sfilmowane na pokładzie prawdziwego radzieckiego okrętu podwodnego - wszystko to razem stworzyło przyzwoity thriller z atmosferą i stylem podobnym do klasycznego filmu Polowanie na Czerwony Październik.


Nasza ocena

7.2

Ocena filmu

8 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

4 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Phantom cały film


Phantom cały film
Phantom cały film


Twórcy Phantom

Todd Robinson filmy wojenne

Todd Robinson

reżyseria


Todd Robinson filmy wojenne

Todd Robinson

scenariuszObsada Phantom

Ed Harris filmy wojenne

Ed Harris

jako Captain Dmitri Zubov


David Duchovny filmy wojenne

David Duchovny

jako Bruni


William Fichtner filmy wojenne

William Fichtner

jako Alex Kozlov


Lance Henriksen filmy wojenne

Lance Henriksen

jako Admiral Vladimir Markov


Johnathon Schaech filmy wojenne

Jason Beghe filmy wojenne

Jason Beghe

jako Doctor Semak


Sean Patrick Flanery filmy wojenne

Jason Gray-Stanford filmy wojenne

Julian Adams filmy wojenne

Julian Adams

jako Bavenod


Dagmara Dominczyk filmy wojenne

Dagmara Dominczyk

jako Sophie Zubov


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Phantom

zimna wojna (1953-1991) zatonięcie K-129 (8 Mar 1968)