Pilot odrzutowców film wojenny
Pilot odrzutowców film wojenny

Pilot odrzutowców (1957, United States)

Kategorie: samoloty bazy wojskowe szpiedzy

Jet Pilot

Reżyseria: Josef von Sternberg


Czas: 110 minut

Języki: English

war-movies.info2019-10-18 / 2020-05-18


Radziecki pilot po ucieczce do Stanów Zjednoczonych zostaje przechwycony przez pułkownika Shannona, który nie uświadamia sobie, że będzie musiał stawić czoła najniebezpieczniejszemu przeciwnikowi - pięknej kobiecie.


Podczas zimnej wojny pułkownik Jim Shannon służy w bazie US Air Force na Alasce. Jego eskadra patroluje okolice granicy z ZSRR i pewnego dnia ma miejsce poważnie wyglądający incydent - radziecki samolot odrzutowy bez żadnego ostrzeżenia wlatuje w amerykańską przestrzeń i zmierza wgłąb terytorium USA. Przechwycony przez Shannona i jego ludzi rosyjski pilot wypuszcza podwozie sugerując, że ma pokojowe zamiary i chce wylądować. Na ziemi Shannona czeka jeszcze jedna niespodzianka - radzieckim pilotem okazuje się być kobieta, która uciekła ze Związku Radzieckiego. Mimo ostrzeżeń od swoich przełożonych, że może być ona sowieckim agentem, Shannon zakochuje się w niej. Ale pomimo swoich podejrzeń dowództwo wydaje zgodę, aby Shannon zapoznał ją z amerykańskimi taktykami przechwytywania celów i operowania na odrzutowcach. To jest początek gry w kotka i myszkę, gdzie reguły zmieniają się każdego dnia...

Akcja filmu rozgrywa się w bazie US Air Force w czasie zimnej wojny, czyli w czasach gdy niczego nie można było traktować jako całkowicie pewnego. Pomimo, że jest to mieszanka historii szpiegowskiej i romansu, a nawet pomimo tego, że John Wayne gra główną rolę, film jest całkiem ciekawy. Zawiera wiele rzeczywistych manewrów wykonanych przez prawdziwych pilotów (w ich kręceniu ponoć brał udział słynny Chuck Yeager), ale w latach 1950-tych twórcy nie mieli wielkiego wyboru - grafika komputerowa wciąż znajdowała się w domenie science fiction. Fabule brakuje realizmu, historia miłosna wydaje się wymuszona (jak każda, w której bierze udział John Wayne), ale film całkiem udanie oddaje paranoję towarzyszącą radziecko-amerykańskiej rywalizacji we wczesnej fazie zimnej wojny.


Nasza ocena

5.2

Ocena filmu

6 / 10

Realizm

2 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Pilot odrzutowców cały film


Pilot odrzutowców cały film
Pilot odrzutowców cały film


Twórcy Pilot odrzutowców

Josef von Sternberg filmy wojenne

Jules Furthman filmy wojenne

Jules Furthman

scenariuszObsada Pilot odrzutowców

John Wayne filmy wojenne

John Wayne

jako Colonel Jim Shannon


Janet Leigh filmy wojenne

Janet Leigh

jako Lt. Anna Marladovna


Jay C. Flippen filmy wojenne

Jay C. Flippen

jako General Black


Paul Fix filmy wojenne

Paul Fix

jako Major Rexford


Roland Winters filmy wojenne

Roland Winters

jako Colonel Sokolov


Hans Conried filmy wojenne

Hans Conried

jako Colonel Matoff


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Pilot odrzutowców

zimna wojna (1953-1991)

Pilot odrzutowców film wojenny © 2013-2020 Filmy Wojenne Info

war movies war films ww2 movies Kriegsfilme war movies blog Five-Day Wartrains