Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny
Szeregowiec Ryan film wojenny

Szeregowiec Ryan film wojenny

1998

Szeregowiec Ryan (1998, United States)

Tytuł angielski: Saving Private Ryan

Kategorie: zasadzkipiechotadesantsnajperzywalki w mieście

Czas: 170 minut

Języki: English

Lądowanie w Normandii, punkt zwrotny II wojny światowej, właśnie ma się rozpocząć. Amerykańscy żołnierze zbliżający się do plaży Omaha starają się chować za burtami barek desantowych, które nie dają żadnej ochrony przeciw niemieckim karabinom maszynowym i moździerzom, ale to, co czeka na nich na plaży jest o wiele gorsze. Jedyną osłonę przed ogniem wroga stanowią drewniane i metalowe elementy, które Niemcy ustawili na całej długości plaży, aby uniemożliwić lądowanie czołgów. Kapitan John H. Miller prowadzi swój pluton Rangersów z jednym celem - przebić się przez plażę i utworzyć przyczółek dla następnych lądujących sił. Tymczasem w Waszyngtonie generał George Marshall otrzymuje informację o śmierci trzech braci Ryan, którzy zginęli w ciągu kilku dni w walkach na Pacyfiku. Czwarty z nich, służący w jednostce Rangers James, właśnie bierze udział w lądowaniu w Normandii. Marshall postanawia wycofać Ryana ze służby i odesłać go do domu, jako ostatniego ocalałego z czwórki braci. Kapitan Miller i jego pluton otrzymują rozkazy odnalezienia go, a następnie bezpiecznego przetransportowania na tereny zajęte przez Aliantów. Ani Miller ani jego ludzie nie rozumieją tych rozkazów - dowódcy chcą ryzykować życie ich wszystkich tylko po to, żeby w panującym w całej Normandii chaosie odnaleźć jednego szeregowca - ale rozpoczynają marsz przez tereny, na których nadal toczą się walki, aby odnaleźć szeregowca Ryana.

Film, który zasłynął ze względu na oryginalne rozwiązania wizualne na jakie zdecydowali się twórcy - obniżenie nasycenia barw i używanie kamer bez statywów - dzięki tym zabiegom wszelkie sceny walki zyskały na dynamice, a jednocześnie wszystko co widzimy sprawia wrażenie ponurego i zakurzonego. Po Szeregowcu Ryanie wiele produkcji próbowało naśladować ten styl, ale niewielu udało się zrealizować z równym powodzeniem. Dodatkowo Steven Spielberg postawił w tym filmie na realizm, czyli pokazanie całej grozy i okrucieństwa wojny z ciałami żołnierzy rozrywanymi przez pociski i okaleczonymi zwłokami zapełniającymi plażę. Spektakularny film, który po prostu wbija w fotel i nie pozwala oderwać wzroku od ekranu.

Ocena

9.6 / 10

Ocena filmu

9 / 10

Realizm

5 / 5

Wartość przygodowa

5 / 5

Dokładność historyczna

5 / 5

Szeregowiec Ryan cały film


Szeregowiec Ryan cały filmSzeregowiec Ryan cały filmSzeregowiec Ryan cały filmSzeregowiec Ryan cały film
Szeregowiec Ryan wideo


Szeregowiec Ryan
dodaj komentarz

Wprowadź swój komentarz do Szeregowiec RyanTwórcy Szeregowiec Ryan

Steven Spielberg films

reżyser

Robert Rodat films

scenariuszObsada Szeregowiec Ryan

Tom Hanks films

jako Captain Miller

Tom Sizemore films

jako Sergeant Horvath

Edward Burns films

jako Private Reiben

Adam Goldberg films

jako Private Mellish

Barry Pepper films

jako Private Jackson

Vin Diesel films

jako Private Caparzo

Giovanni Ribisi films

jako Medic Wade

Jeremy Davies films

jako Corporal Upham

Matt Damon films

jako Private Ryan

Ted Danson films

jako Captain Hamill

Paul Giamatti films

jako Sergeant Hill

Dennis Farina films

jako Lieutenant Colonel Anderson

Wydarzenia przedstawione w Szeregowiec RyanSzeregowiec Ryan ciekawostki


Weterani D-Day
Weterani, którzy przeżyli lądowanie w Normandii chwalili Szeregowca Ryana za realistyczne przedstawienie jak D-Day wyglądał z ich perspektywy - chaos, koszmar rozrywanych ciał i paraliżujący strach. W 1944 roku byli młodymi ludźmi i było to dla nich szokujące przeżycie, a po obejrzeniu początkowej sceny filmu u wielu zaczęły wracać koszmarne wspomnienia z tego dnia. Sytuacja doprowadziła do tego, że Department of Veterans Affairs musiał utworzyć specjalny numer 0800, żeby telefonicznie pomagać weteranom, którzy na nowo przeżywali traumę.


Charles Durning
Aktor Charles Durning przeżył lądowanie na plaży Omaha, ale zanim obejrzał Szeregowca Ryana nigdy nie rozmawiał o tym, jak wyglądał ten dzień, nawet z rodziną, czy przyjaciółmi. Dopiero po obejrzeniu sceny lądowania w filmie po raz pierwszy był w stanie wrócić do tych chwil i opowiedzieć o 6 czerwca 1944.

Szeregowiec Ryan film wojenny © 2013-2017 Filmy Wojenne Info
Google+ profile   Google+ page