Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny
Żelazny rycerz film wojenny

Żelazny rycerz film wojenny

2011

Żelazny rycerz (2011, United Kingdom)

Tytuł angielski: Ironclad

Kategorie: rycerzefortyfikacjezamkinajemnicybombardowaniepolityka

Czas: 120 minut

Języki: English

W roku 1215 tarcia pomiędzy angielskim królem Janem Bez Ziemi i szlachtą doprowadził do buntu baronów, którzy chcieli wymóc na królu daleko idące reformy odbierające część królewskiej władzy. Przeciągające się negocjacje doprowadziły ostatecznie do podpisania przez króla reformy Magna Carta, co wydawało się zażegnywać konflikt, ale Jan Bez Ziemi nie przyjął łatwo tego upokorzenia. Ściągnięci na angielską ziemię duńscy najemnicy wspomogli go w odwecie na baronach. Jeden z nich, William d’Aubigny, postanowił przejść do otwartej rewolty przeciw królowi i zgromadził grupę doświadczonych wojowników, aby przejąć kontrolę nad strategicznym zamkiem Rochester trzymającym w kontroli jedyną trasę pomiędzy Dover i Londynem. Przejęcie zamku było proste, ale król Jan był już w drodze, aby stawić czoło przeciwnikom. Kiedy dotarł pod mury zamku wraz z tysiącem duńskich najemników było jasne, że d’Aubigny nie jest w stanie wygrać tego starcia mają do dyspozycji tylko 20 zbrojnych i grube mury zamku. Wkrótce rozpoczyna się oblężenie...

Brytyjski film wojenny oparty na prawdziwej historii oblężenia zamku Rochester, a raczej inspirowany tą historią biorąc pod uwagę ile scenariusz zawiera odstępstw od wydarzeń historycznych. Z imponującą obsadą (m.in. Brian Cox, Derek Jacobi, Paul Giamatti) Żelazny rycerz zapowiadał się na całkiem ciekawą produkcję, ale już początek filmu udowadnia, że twórcom chyba jednak zabrakło budżetu na realizację tak ambitnego projektu, nawet nie wspominając, że sam scenariusz jest delikatnie rzecz ujmując... dziwaczny. Jonathan English postanowił nie trzymać się faktów historycznych (chociażby to, że obrońców w rzeczywistości było około setki, a nie tylko 20), ale za to przesadził z upychaniem wszelkich możliwych motywów w jedną, przez to mało spójną, historię. Mamy tutaj romans, politykę, religię, Templariuszy, średniowieczne wcielenie Rambo oraz o tyle głębokie, co i bezcelowe, pogaduszki twardych facetów. To wszystko dałoby się znieść gdyby w filmie kryło się jakieś drugie dno, ale Żelazny rycerz jest filmem kompletnie nijakim, bardziej filmem mało realistycznej akcji, niż filmem historycznym.

Ocena

4.8 / 10

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

2 / 5

Wartość przygodowa

3 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5

Żelazny rycerz cały film


Żelazny rycerz cały filmŻelazny rycerz cały film




Żelazny rycerz wideo


Żelazny rycerz




dodaj komentarz

Wprowadź swój komentarz do Żelazny rycerz







Twórcy Żelazny rycerz

Jonathan English films

reżyser

Jonathan English films

scenariusz

Erick Kastel films

scenariusz

Stephen McDool films

scenariusz



Obsada Żelazny rycerz

James Purefoy films

jako Thomas Marshal

Kate Mara films

jako Lady Isabel

Brian Cox films

jako Baron William d’Aubigny

Paul Giamatti films

jako King John

Aneurin Barnard films

jako Guy the Squire

Derek Jacobi films

jako Baron Reginald de Cornhill

Jason Flemyng films

jako Gil Becket

Rhys Parry Jones films

jako Joseph Wulfstan

Jamie Foreman films

jako Jedediah Coteral

Mackenzie Crook films

jako Daniel Marks

Vladimir Kulich films

jako Captain Tiberius

Charles Dance films

jako Archbishop Langton

Guy Siner films

jako Oaks

Wydarzenia przedstawione w Żelazny rycerz



Żelazny rycerz ciekawostki


Prawdziwe oblężenie Rochester
Film bardzo luźno oparty jest na prawdziwych wydarzeniach - poza liczbą obrońców (przynajmniej 100, a nie tylko 20), w rzeczywistości nie zgadzała się również kolejność wydarzeń (najpierw było wycofanie się do cytadeli, a dopiero potem długie oblężenie tej cytadeli), wynik bitwy (obrońcy w końcu podddali się), jak również przybycie wojsk, które miały wspomóc obrońców (Francuzi dotarli do Rochester kilka miesięcy po zakończeniu oblężenia, za to była próba odbicia zamku od strony Londynu).


Duńscy najemnicy
Wątek duńskich najemników starających się o względy dla swojego kraju jest całkowicie fikcyjny - w tym czasie Dania była już krajem chrześcijańskim, więc ich motywacja nie miała sensu. W rzeczywistości najemnicy, którzy zostali sprowadzeni przez króla Jana pochodzili prawdopodobnie z terenów obecnej Belgii lub Francji.





Żelazny rycerz film wojenny © 2013-2017 Filmy Wojenne Info
Google+ profile   Google+ page