Ocalony film wojenny
Ocalony film wojenny

Ocalony (2013, United States)

Kategorie: piechota komandosi siły specjalne

Czas: 120 minut

Języki: English


W 2005 roku amerykańskie siły w Afganistanie przygotowują operację specjalną o kryptonimie Red Wings, której celem jest przywódca Talibów Ahmad Shah odpowiedzialny za śmierć 20 amerykańskich żołnierzy. Źródła wywiadu twierdzą, że Shah ukrywa się z kilkoma swoimi ochroniarzami w jednej z wiosek wysoko w górach. Plan jest prosty - pluton Navy Seals zostanie zrzucony z helikoptera w pobliżu wioski i zaatakuje cel jeżeli uda im się zidentyfikować Shaha. Porucznik Murphy i trójka Navy Seals lądują na jednej z gór otaczających wioskę, a rano odnajdują ustalony wcześniej punkt obserwacyjny, który okazuje się być daleki od ideału. Co gorsza ich łączność z bazą jest bardzo ograniczona przez otaczające góry, a co za tym idzie nie mogą zweryfikować swoich dalszych rozkazów. Podczas gdy komandosi byli w stanie zidentyfikować swój cel, wkrótce stało się oczywiste, że Ahmad Shah jest ochraniany przez więcej niż tylko kilku ochroniarzy. Odcięty od komunikacji z dowództwem Murphy musi podjąć szybką decyzję, czy i w jaki sposób zaatakują cel. Gdy próbują skontaktować się z dowódcą operacji trójka pasterzy kóz przypadkowo natyka się na Amerykanów, co zmienia całą sytuację.

Ocalony (Lone Survivor) jest filmem opartym na prawdziwym wydarzeniu, Operacji Red Wings, nazywanej też górnolotnie bitwą o Abbas Ghar, ale ponieważ jest to typowa produkcja z Hollywood, to tak naprawdę tylko około 50% tej historii opowiada prawdziwe wydarzenia, a dodane elementy miały na celu wybielenie Amerykanów oraz upchnięcie łzawych scen do filmu.

Jak to działa? Na początku filmu Ahmad Shah jest przedstawiany jako bliski współpracownik Osamy Bin Ladena i wysokiej rangi członek Al-Kaidy odpowiedzialny za zabicie 20 amerykańskich żołnierzy. Od razu można założyć, że jest to człowiek zasługujący na śmierć. Tyle tylko, że nie ma żadnych dowodów na to, że nawet znał Bin Ladena, żadnego dowodu, że był w Al-Kaidzie (faktycznie był w milicji talibskiej) lub też że był powiązany ze śmiercią chociażby jednego amerykańskiego żołnierza. Nie wspominając nawet o tym, że przed operacją Red Wings zginęło tylko 5 Amerykanów w tej części Afganistanu. Ale w końcu kto by się przejmował takimi detalami, prawda?

To samo dotyczy pozostałych części Ocalałego - niektóre z nich są prawdą, niektóre z nich są kwestionowane nawet przez uczestników wydarzeń (jak chociażby liczba Talibów biorąca udział w starciu waha się pomiędzy 10 i 100), a jeszcze inne są po prostu wyssane z palca. Film jest smutną mieszanką amerykańskiej propagandy i elementów prawdziwej historii, które zostały zupełnie przerysowane, żeby dobrze je sprzedać publiczności. W rzeczywistości była to źle przygotowana operacja specjalna, która poszła niezgodnie z planem, więc użycie "Heroes" Davida Bowiego na koniec filmu jest już po prostu żałosnym graniem na uczuciach. Jeśli twórcy chcieli pokazać, że Murphy i jego pluton byli bohaterami, to może powinni byli pokazać ich historię, a nie wymyślać zupełnie inną i tracić jednocześnie wszelką wiarygodność.2019-02-02 / 2019-02-02

Nasza ocena

6.0

Ocena filmu

5 / 10

Realizm

4 / 5

Wartość przygodowa

4 / 5

Dokładność historyczna

2 / 5Ocalony cały film


Ocalony cały film
Ocalony cały film


Ocalony wideo


Lone Survivor
Twórcy Ocalony

Peter Berg filmy wojenne

Peter Berg

reżyseria


Peter Berg filmy wojenne

Peter Berg

scenariuszObsada Ocalony

Mark Wahlberg filmy wojenne

Mark Wahlberg

jako Marcus Luttrell


Taylor Kitsch filmy wojenne

Taylor Kitsch

jako Michael Murphy


Emile Hirsch filmy wojenne

Emile Hirsch

jako Danny Dietz


Ben Foster filmy wojenne

Ben Foster

jako Matthew Axelson


Eric Bana filmy wojenne

Eric Bana

jako Erik Kristensen


Dodaj komentarz


Wydarzenia w Ocalony

wojna w Afganistanie (2001-2014)

Ocalony film wojenny © 2013-2019 Filmy Wojenne Info

Google+ profile war movies war films ww2 movies Kriegsfilme war movies blog cavalry movies